Ablak a múltra - Régészet a levegőből
A 20. század elején, a motoros repülés kialakulásával az úttörő pilóták nyomban észrevették, hogy a levegőből régen elfelejtett, esetenként elszántott vagy beerdősödött földvárak, sáncok, árkok, erődök, várak, kolostorok és templomok nyomai bukkannak elő. Az egykor emberlakta területekről, lelőhelyekről különböző évszakokban készített légi felvételek olyan föld alatt rejlő jelenségeket fedhetnek fel, amelyek a terepen vizsgálódva gyakran nem válnak el annyira környezetüktől, hogy felismerhetnénk őket.
Bakó Gábor (1984) távérzékelési szakember, a Szent István Egyetem munkatársa, az Interspect kutatócsoport vezetője. Mérőműszerek tervezésével és légi felmérések végrehajtásával foglalkozik.
Világrekord! Bakó Gábor és csapata elkészítette a világ legnagyobb részletességű légifelvétel-mozaikját. A feladat végrehajtásához nem csupán átalakított repülőgépekre és saját, speciális kialakítású szenzorokra volt szükség, de a végrehajtás alapos tervezést, rendkívül körültekintő kivitelezést igényelt. A magyar világrekord jelentőségét növeli, hogy a módszer számos ökológiai és klímakutatási vizsgálatban alkalmazható.
Műsorvezető: Érczfalvi András
Szerkesztő: Bugya Éva