Magashegyi mélységek — Alpesi barlangfeltárás a Canin-fennsíkon
Észak-Olaszország, Júliai-Alpok. Fagyos téli szélviharok, mozgáskorlátozó lavinaveszély, mindent befedő, több méter vastag hó, ami alól csak a sokadszori ásáskísérletre bukkan elő nagy jégdugóval is betömött barlangbejáratunk.
Ugyanez a helyszín nyáron: a hőmérséklet +40 Celsius-fok, árnyék sehol, a fehér kövek visszaverte fény megduplázza a Nap perzselő erejét. Víz csak több kilométer távolságra és több száz méterrel alattunk található. A nyári zivatarok, szélviharok és jégesők elől nincs hova bújni. Se talaj, se fák, a mészkő uralja a teljes panorámát. A felszínt bakancsszaggató, pengeéles karrbarázdák és az egymástól 10-20 m távolságra nyíló, sötét szájú barlangi aknák szabdalják… Amerre a szem ellát, egy sátornyi sima helyet is nehéz találni. A tengerszint fölött 2000 m-es magasságban járunk, a Canin-fennsík jellegzetes alpesi karsztján, ahol évtizedek óta folynak sikeres magyar kutatások.
A Canin barlangos szempontból Európa kiemelkedő fontosságú helyszíne. A szlovéniai Bovec és az olasz Sella Nevea síközpontok között fekvő mészkőterepen sok ezer barlang mellett 7 nagyobb aknarendszer húzódik, melyek mélysége meghaladja az 1000 métert. Ilyen nagybarlangsűrűség nem sok helyen fordul elő a világban, de generációk munkája kell ahhoz, hogy a végére járjunk, mi mindent rejt még a fennsík mélye. A területen olasz barlangászok már a 60-as években is — a mai szemmel nézve roppant kezdetleges technikát használva — komoly eredményeket értek el. Az aranykor tántoríthatatlan sportemberei ingatag hágcsókon küzdötték le a feneketlen aknákat, és érték el a Gortani-barlang 900 méter mélyen található végpontját. Később, több évtizedes csend után, a 1990-es évek elejétől magyar barlangászok kezdtek látványosan hatékony kutatásba. Több barlangban, párhuzamosan folynak a feltárások, így például a Gortani ismert hosszát mintegy 20 kilométerrel sikerült növelni! A fennsík egy másik járatrendszerében, a Gilberti-barlangban 6 és fél kilométernyi szakasz magyar feltárású, de jelenlétünknek köszönhető az is, hogy a Led Zeppelin-barlang mélysége átlépte a bűvös 1000 méteres határt!
Szöveg: Losonci Gábor-Szabó Lénárd
Kép: Egri Csaba
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek