Teveháton hazafelé
A teve az egyik legmókásabb jószág. Olyan öntudatosan és akkora önbizalommal vonul előttünk, mint „aki” már a Világszépe-verseny meg nyerésén is túl van. Mégis egy kocsit kell húznia, málhás szamárként dolgoznia. Akár kellemetlenül is érezhetné magát igazságtalan helyzete miatt, mert „őt” akár el is adhatják, bármit megtehetnek vele — mégis hagyja magát, mivel a tények megnyugtatják, hiszen mégiscsak ő a leg-leg-leg…
Tulajdonképpen igaza is van. A sivatagi élet elképzelhetetlen lenne nélküle. Szomjazás- és forróságtűrésben nyilvánvaló bajnok. Széles patája a süppedős, sivatagi homok kiváló terepjárójává teszi. Ha pedig a teve ilyen fontos élőlény, akkor járjunk utána, mi is az aktuális tevehelyzet Indiában! Ugyan hol-máshol találkozhatna az ember a legtöbb tevével, ha nem a pushkári tevevásárban?
Tevékre várva…
Pushkar, egy hónappal a nagy tevevásár előtt. Amikor barátaimmal megérkezünk, egy üres, dimbesdombos, száraz szavannás-félsivatagos táj fogad. Nem szaharai, hanem olyan környezet, ahol azért akad némi bozótos, töpörödött fákból és bokrokból összekényszeredett zöldvilág. A végeláthatatlan tájat a Szaraszvati-templomot tartó domb választja el az égtől. Csak sejteni lehet, hogy ameddig a szem ellát, mindenütt tevéket fogunk itt látni. Tevék iránti azonnali kíváncsiságunkat a heteken belül kezdődő tevevásár üres helyszíne helyett 400 km-re északabbra tudjuk kielégíteni, méghozzá Bikanérben. Itt található Ázsia legnagyobb tevetenyészete, s teveügyben tevemúzeumban is művelhetjük magunkat. A teve négy fajtáját különböztetik meg Indiában: van bikanéri, jaisalméri, kachi és mevári. A bikanéri teve – zömök testalkata lévén – a legalkalmasabb sivatagi igás jószág. A jaisalméri hosszú lába és karcsúbb testalkata okán a modern India tevéje. Ő a legalkalmasabb a turistákat megcélzó tevegelésekhez és tevefutamokhoz. A finomabb alkatú kachi és mevári fajták pedig a tevetej termelői. (Merthogy a tevetejet a szakértők egészségesebbnek tartják a tehén- és a kecsketejnél. Mindössze 20 rúpiáért vásárolok 1 liter tejet, ami az aktuális árfolyam szerint kevesebb 90 forintnál. Az íze jellegzetes, leginkább a juh- és a kecsketejet juttatja eszembe. Magas inzulintartalma okán kezdeti cukorbetegség esetén hatásosan alkalmazható. Sőt, az arab világban a tevetejjel és a feldolgozott tevevizelettel reménykeltő rákgyógyító kutatásokat is folytatnak.)
Pushkar vonzásában
Vrindávanból, a „hinduk Jeruzsáleméből” érkezünk. Ezért is érezhetjük magunkat annyira otthon. Igaz, Vrindávan 5000 temploma mellett Pushkar 300 temploma „eltörpül”. Ne felejtsük azonban: a több évezredes Mahábhárata is említést tesz e mára csalogatóan kellemessé alakult, turistahellyé fejlődött szent helyről: „Az Úr Visnu szent helye, melyet Pushkar tirtha néven ismer a három világ, a Földön található. Ahogyan Madhuszudán-Krsna a Legfelsőbb eredeti formája, úgy Pushkar is az eredeti tirtha, szent hely.” Így hát emberemlékezet óta gyűlnek a zarándokok Pushkarban, hogy a kartik hó teliholdján, október végén vagy november elején, szent fürdőt vegyenek Brahma tavában, melyet körbeölel a kisváros. A tevevásárt e két jeles esemény fémjelzi. Míg a nyugati turisták számára állatvásár, a hívőknek zarándoklat. Természetesen ez utóbbiak is ellátogatnak a tevevásárba…
Porfellegből a hangok
Döbbenetes az első találkozás. Mintha egy másik bolygón járnánk. Mondjuk, ezt Indiában gyakran érzi az ember… mintha más korban és más égitesten lennénk. A tevevásár azonban nemcsak a kultúra és lelkiség varázslata miatt röpít minket képzeletben messzire. A látvány elképesztő, s ezen túl még a hangok is elragadnak. Mert egy-egy tevebőgést Indiában másutt is hallunk. Azt azonban nem is sejtettem, hogy a tízezres nagyságrendű tevelétszám ilyen bőgőkoncerttel vár, s ezen belül is sok-sok hangtípus kavarog orkánként a tevék és a vásárra látogatók által fölvert porfelhőben. A hosszabb-rövidebb, határozott bőgés mellett lágy tevehangok, afféle tevebeszélgetős-suttogós muzsika is kering a levegőben. Nyomban eszünkbe jut, hogy George Lucas stábja talán a pushkári tevevásárban vette föl a Csillagok háborújának félelmetes, mégis szívet melengető ufós zörejeit. Valóban aranyos hangok ezek, pláne azokkal a tevés arckifejezésekkel!
Teve-múlt és -jelen
A teve és az ember szövetsége nem új keletű. Jóllehet a régi indiai templomok falán és oszlopain gyakrabban láthatunk tehenet, elefántot és lovat, de a tevemotívumok sem voltak ismeretlenek. Szancsiban, az i. e. 3. századra datált buddhista sztúpa falain található teveábrázolás is erről árulkodik. Az évezredekkel a buddhizmus előtti védikus irodalomban is találkozhatunk a tevével. A Markadéja Purána és a Góraksa Szamhita ustra, uttra és unta néven tesz említést a tevéről. A hindu szimbólumok világában az állat a béketűrés, a kitartás és a fenntartás jelképe, mert a legnehezebb körülmények közepette is győztesként kerül elő. A teve több évezredes emberközelségét India régészeti leletei is alátámasztják. Megtudhatjuk azt is, hogy szívósabb és jóval igénytelenebb a lónál. Egy éjjel akár 100 mérföldet is megtesz. A teve a háborúkban is megfordult a történelemben. Nemcsak az időszámításunk előtti vagy a néhány évszázaddal ezelőtti rajastháni királyok hadseregében, de az 1971-ben véget ért indiai–pakisztáni háborúban is használták. Ugyanakkor a ló könynyebben tanítható és együttműködőbb. A korai hadtudomány szakemberei megjegyzik, hogy míg a ló oly mértékben tanítható, hogy bátran nekimegy a karddal és bárddal támadó gyalogságnak, addig a teve gyalogharcban kevésbé alkalmazható. Aki Indiában tevével foglalkozik, a húsát elvből nem eszi meg. (Egyébként se nagyon tehetné, mert hivatalos tevevágóhíd nem létezik az országban. Ennek ellenére az állatvédő aktivistáknak bőven akad dolga teveügyben, ugyanis a muzulmánok minden évben teveáldozatot mutatnak be egy ünnepük alkalmával. A nagy tevemészárlás miatt ezt az indiai állatvédők a tevék fekete napjának nevezik.) Az indiai teveállományt 400 000-re becsülik, ami mostanában évi 10%-kal csökken! Hamar kiszámolhatjuk, hogy ha érdemben nem történik változás, akkor tíz év múlva nem sok teve marad. Ez a csökkenő folyamat a pushkári tevevásárban is megmutatkozik. Tíz éve 50 000 teve fordult meg itt, a legutóbbiban, 2012-ben 20 000-nél kevesebbre becsülték a vásárba érkezett állatok számát. Szerencsére az állam figyelme a tehenek ügye mellett a tevék védelmére is irányul.
A teljes cikket A Földgömb 2013. áprilisi lapszámában olvashatja!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek