A gyújtoványfüvek száraz gyepek nyári vadvirágai. Legtöbb fajuknak sárga virága van, csak az ajkak narancssárgák. A virág egy hosszú sarkantyúban végződik, ezért az a gyertya lángjára emlékeztet, innen kapta e nemzetség a magyar nevét.
A gyújtoványfüvek virága jellegzetes „tátogóvirág”: a szájra emlékeztető szerv nyugalmi álapotban zárt, és abba csak a megfelelő méretű beporzórovar képes bejutni.
A nemzetség egyik ritka faja a havasi gyújtoványfű (Linaria alpina), amivel alpesi területek kőgörgeteges élőhelyein, gyakran gleccserek környékén találkozhatunk. Közép- és Dél-Európa magaslatain, a Pireneusoktól a Balkán-félsziget hegységeiig sokfelé előfordul. A Kárpátokban ritka, csak a Királykőn és a Bucsecsben találkozhatunk vele.
Igazi magashegyi növény, akár 3800 méter tengerszint feletti magasságig is felhatol. Virága különleges színű, kívül ibolyás-lila, az ajkak pedig narancssárgák, ami egyedülállóvá teszi a gyújtoványfüvek között. Hajtásai többnyire elfekvőek, gyakran kisebb csomókat alkotnak.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek