A perkupai madárgyűrűző táborban találkoztunk először a Carcassone elnevezésű stratégiai társasjátékkal. Ezt követően családi szokássá vált a „carcassonézés”. Évekkel később egy pireneusi kirándulás során szembesültünk azzal, hogy Franciaországban a spanyol határtól mintegy 150 km-re van egy ilyen város. Sőt! A kontinens egyik legnagyobb vára is itt található, mely 1997-től a világörökség része! Természetesen felkerestük...
Carcassone 50 ezres kisváros Toulouse és Montpellier között, az Aude folyó partján. Az első erődöt még a rómaiak építették a folyó fölé magasodó hegyen. Ezt a vizigótok, majd a szaracénok bővítették. Később a Frank Birodalom része lett az erődítés, igazi várrá azonban csak a 12. században építette ki tulajdonosa, Trencavel báró. A 13. században királyi birtokká vált, és Szent Lajos, majd Merész Fülöp folyamatosan bővítette-erősítette a helyet. Ekkor épült a kettős falrendszer, és emelték a hatalmas tornyokat. Egyetlen bejáratát kettős barbakán védelmezte, az erődrendszer pedig bevehetetlen volt. A vár tövében fekvő falut a folyó túloldalára telepítették, román templomát pedig gótikus katedrálissá építették át.
A várat ezt követően azonban elkerülték a nagy harcok, jelentősége lecsökkent. A 17. századra leromlott az épületek állaga, sőt a 19. században még a lebontása is szóba került. Ekkor indított országos akciót Prosper Mérimée a vár megmentésére, és egykori rajzok alapján az erődrendszert tulajdonképpen újraépítették! Egyesek szerint túl szépre...
Pedig a szakemberek az eredeti rajzok segítségével megtartották az erődítés minden elemét, jellegzetességét. Tulajdonképp megmentették a végső pusztulástól Franciaország egyik legnagyobb középkori várát...
A középkori várostól csupán néhány perces sétával, az Aude folyón átkelve juthatunk a vár alá. A hidat a 14. században építették, a hídfőnél az 1527-ben épült Miasszonyunk-kápolna vigyázza az átkelést. A vár hatalmas: a külső fal hossza 1672 méter, melyet 14 torony tagol. Ennek végigjárása azonban a meredek lépcsőkön és a keskeny gyilokjárók folyosórendszerén (melyek többségének nincs korlátja) több mint egy órába telik. (Arról nem is beszélve, hogy a tornyoknál a falak több szinten is szerteágaznak.)
A külső és a belső falrendszer között várárok nehezítette az ostromlók dolgát. A belső vár egyetlen bejáratát védelmezi a szinte bevehetetlen, kettős, előretolt kapuerőd, a barbakán. A belső fal hossza 1287 méter, melyet 24 torony védelmez. A tornyokban szűk és meredek csigalépcsők, keskeny folyosók rendszere található. Közel egy órába telik, míg ezt a részt is végigjárja a látogató – ha el nem téved a lépcsők és folyosók labirintusában. A belső falon belül helyezkedik el a Szent Nazaire (Szent Názár)-bazilika, mely a 11. században épült román stílusú templom átépítésével a 14. sz.-ban vált gótikus katedrálissá.
A legbelső területen áll a váron belüli vár, azaz a megerősített bárói palota, melyet további tornyok díszítenek. Magát a palotát is külön árokrendszer övezi, bejáratát is erős barbakán védelmezte. A belső díszudvar, a Cour d’Honneur déli oldalán egymás felett látható három szinten a román, a gótikus és a reneszánsz építkezés emléke. A legszebb a délnyugati sarokban levő udvar, a Cour du Midi, amely fölé egy szögletes torony, az erőteljes Tour de Guet magasodik. Ennek belsejében lépcső vezet fel az erődítések rendszerére. A nyugati falszakaszon a várkastélytól délre van egy másik torony, a Tour de la Justice, mely az egyik legrégebbi torony. A Porte d’Aude keskeny kapujánál pedig a Tour de l’Inquisition áll, melynek alsó szintjét börtönnek használták, de nem eretnekeket zártak oda, hanem egyházi személyeket. A Tour de l’Éveque szögletes tornya összeköti a külső és a belső falrendszert, korábban ezen a területen kezdődtek a várostól délnyugati irányban kialakított egyházi birtokok.
A falakon belül épségben megmaradt belső várban ma is laknak, bár a házak nagy része a turizmust szolgálja. Tucatnyi szálloda, étterem és emléktárgybolt sorakozik a szűk utcácskákon. Minden zsúfolt, mindenki vásárol, fényképez vagy csupán nézelődik, hallgatva az audio-guide-ot. Nem csoda, hiszen Franciaország egyik leglátogatottabb műemlékében járunk.
Egy teljes napot töltünk a város és a vár bebarangolásával – és mindez legalább olyan érdekes és szórakoztató, mint a „carcassonézés”…
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek