Az első extrém ritkán lakott régió, ahová életemben először eljutottam, az Vorkuta környéke volt. A helyi taxisofőr csak annyit mondott nekem, hogy ez itt már nem Oroszország, hanem a "világ pereme". Úgy tűnik, nem csak én vonzódom az ilyen extrém ritkán lakott peremekhez, hogy felfedezzem azokat, hanem Nagy Balázs Antarktisz-kutató, a Földgömb magazin főszerkesztője is hasonlóan van ezzel.
Vele beszélgettünk a Geogulliver podcast legújabb adásában!
Extrém ritkán lakott perem, nevezhetjük akár lakatlan területnek is, bár ez ma már - talán az Antarktiszt kivéve - nem épp "polkorrekt" megközelítés, hisz valamiféle őslakosok mindenhol élnek, éltek. Ha ezek az őslakosok nem is voltak folyamatosan jelen az adott régió minden szegletében, de rendszeresen vagy épp rendszertelenül használták annak helyeit. Ilyen szempontból helyesebb inkább ritkán látogatott peremekről beszélni.
De mik azok az extrém ritkán lakott peremek? Hol vannak ezek? Minek nevezzük ezeket a helyeket egyáltalán? Hogyan tekint ezekre a helyekre egy természet- és egy társadalomföldrajzos kutató?
Ezekről a kínzó kérdésekről, és persze az antarktiszi, chilei, kanadai és szibériai élményekről beszélgettünk Nagy Balázzsal és Bottlik Zsolttal:
És ha valakit még részletesebben érdekel a téma, itt egy előadást is megtekinthet a peremek kérdésköréről: