Elillanó történelem – A Fehér-tenger: műemlékvédelem, emlékezetpolitika, klímaváltozás
Vajon hogyan érinti a sarkvidéki múltfeltárást a klímaváltozás? Milyen hatással van a felmelegedés az ásatásokra és a műemlékekre? Orosz és brit régészekkel, antropológusokkal a Fehér-tenger partvidékén karéliai sziklarajzokat és rituális labirintusokat látogatunk, de megcélozzuk a Szoloveckij-szigetek ember alkotta csatornáit, középkori kolostorait is. Ez utóbbi adott helyet az egyik első szovjet kényszermunkatábornak, így Alexander Szolzsenyicin a Gulag-szigetvilág lapjain a gulág anyjának nevezi
Érintetlen táj?
Első ránézésre a Szoloveckij-szigetek és tulajdonképpen a Fehér-tenger egész vidéke jórészt érintetlennek tűnik. Arhangelszkből az Onyega-öböl mentén majdnem 14 óra a vonatút Belomorszk kikötőjébe, ahonnan a hajók a szigetek felé indulnak, és ezalatt – egy-egy falut leszámítva – gyakorlatilag csak a tajgát látjuk. Hasonló élmény megérkezni a lakatlan Kuzova-szigetekre is: a meredek gránitsziklák nem mutatják emberi jelenlét nyomát, a nyírligetek, fenyvesek, magasabban a tundra látványa pedig szinte robinsoni élményt nyújt.
A régészetet sokáig jellemezte a természeti és az ember alkotta világ radikális különkezelése. A monumentális épített örökség hiányában az olyan gyéren lakott, szórványos infrastruktúrájú területek, mint az északorosz tajga, a közép-afrikai vagy új-guineai esőerdők sokáig szinte történelem nélküli területeknek tűntek. Síremlékeken keresztül persze bizonyos dolgok azért rekonstruálhatóak voltak, mégis könnyű volt olyannak látni itt az emberi jelenlétet, mint ami a természet eredendő állapotába simult.
Pedig igazi ősállapotokat kifejezetten kevés földi területen láthatunk, leginkább ott, ahol az életfeltételek már évezredek óta kedvezőtlenek az emberi megtelepedés számára. Észak-Oroszország szűznek tűnő vidékein pl. a háziasított vagy félvad rénszarvasok által megváltoztatott tundrai növényzet egyértelműen jelzi az emberi beavatkozást, de ehhez hasonló volt Skandináviában és Skóciában az állattenyésztés és a hajózás miatt megnövekedett erdőpusztítás hatása is.
Ahogy a laboratóriumi módszerek egyre kifinomultabbá válnak, és emberi maradványokból étrendi következtetéseket, talajmintákból ökológiai rekonstrukciókat alkothatunk, adott az eszköztár, amelynek segítségével feltárható az emberiség történetének környezeti szelete.
Amikor a klímaváltozás okozta régészeti problémákról beszélünk, nemcsak a sírok, épületek, sziklarajzok sorsa fontos, hanem akár az egykori nomád legeltetőterületek környezetváltozása, vagy a felszín alatt lapuló, étel- és faépület-maradványok formájában megmaradt települések is.
A környezeti szemszögből végzett régészeti munka egyfajta professzionális nyomkeresés, egy olyan, első ránézésre kevésbé látványos történet elemeinek felkutatása, amelyet jóformán alig ismerünk.
Miért természeti és történelmi „rezervátum” e vidék? Olvasson tovább a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek