A semseyit (Pb9Sb8S21) talán nem tartozik a leglátványosabb ásványok közé, mégis a sok tekintetben az egyik leginkább magyar kötődésű ásványfaj. Semsey Andorról, a hazai mineralógia kiemelkedő alakjáról Krenner József nevezte el 1881-ben. A korai dátum azt is jelenti, hogy e Felsőbányán megtalált ólom-antimon-szulfosót az elsők között írták le a Kárpát-medencében felfedezett 51 faj közül.
Jellegzetes, rozettás megjelenése, ólomszürke-fekete színe, kis keménysége és nagy sűrűsége könnyen felismerhetővé teszi. Monoklin kristályai két irányban is tökéletesen hasadnak. A szintén magyar vonatkozású fülöppittel, valamit a heteromorfittal és plagionittal együtt a plagionit-csoportba tartozik. Az ólom-cinkércesedések kísérőásványa, és általában a galenit zárványaként és késői kiválásként jelenik meg. Sziderit, kalcit, dolomit és kvarc kísérheti.
Világszerte több lelőhelye is ismert (Franciaország, Németország, Olaszország, Kanada, Ausztrália, Peru), ám legszebb kristályai típuslelőhelyéről, Felsőbányáról (Baia Sprie) és Herzsabányáról (Mina Herja) ismertek. Apró kristályai – Gyöngyösorosziban és Nagybörzsönyben – itthon is előfordulnak.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek