Ha pusztán az elhelyezkedése alapján ítélünk meg egy helyet, akkor a klasszikus európai turizmusfelfogás szerint egy nyugati utazónak valószínűleg nincs oka leszállni a transzszibériai vasútról Moszkvától több mint 8200 kilométerre keletre (de Vlagyivosztoktól is mintegy 1000 kilométerre). Ám amikor Oroszország egyik távol-keleti, se gazdaságilag, se népességileg nem különösebben kiemelkedő városába begördül a vonatunk, a többi szibériai városhoz képest szokatlan különbségre lehetünk figyelmesek. A pályaudvaron nemcsak a megszokott cirill betűs felirat látható, hanem mellette héber betűkkel is olvasható a város neve, a pályaudvarról kilépve pedig egy óriási, díszes menóra fogad!
Ha valaki azt hitte volna, hogy a zsidóság első modern otthona a mai Izrael, akkor jócskán téved, mivel az első autonóm területük a háborítatlan tajga kellős közepén – kis túlzással –, a világ végén, a kínai határ mentén jött létre.
Hol legyen a zsidó haza?
A 19. század végén induló cionista mozgalom a modern zsidó nemzeti gondolat megerősítését és az új zsidó haza mint nemzetállam megteremtését is célul tűzte ki. Az álomhelyszín kezdettől fogva Palesztina volt, ám hamar nyilvánvalóvá vált, hogy komoly nehézségek adódhatnak egy sűrűn lakott, civilizált terület megszerzésével, hiszen a helyi lakosság ellenérzésekkel fogadhatja a zsidók betelepülését. Éppen ezért a mozgalom korai szakaszában több, ma már hajmeresztőnek tűnő, mégis érthető javaslat is született a zsidó haza helyszínére.
A britek – az oroszországi pogromok hírére – ajánlották fel Brit-Kelet-Afrika egy részét (a mai Uganda területét), ám ezt a cionista világkongresszus elvetette. Ehhez hasonlóan
a lengyelek, majd később a nácik is felvetették, hogy a zsidókat az akkor francia gyarmat Madagaszkárra kellene telepíteni,
különösen, mivel küszöbön állt Franciaország lerohanása, ezáltal nem volt egészen légből kapott, hogy a nácik e távoli gyarmattal foglalkoztak. Végül azonban e terv sem valósult meg.
Szintén érdekes eshetőség lett volna Tasmania, ahol 1942-ben ajánlott fel egy települést a tartomány kormányzója, de a politikus halála miatt ez is dugába dőlt. A néha valóban meglepő ötleteknek Izrael Állam palesztinai 1948-as kikiáltása vetett véget. A térség ma is a világ geopolitikailag egyik legérzékenyebb pontja...
Melyek voltak a szibériai előzmények, a szovjet idők vitái? Mi hozta a "keleti kánaán" végét? Vannak-e túlélési esélyei a terület zsidóságának? Olvassa el a nyomtatott magazinban!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek